Bu yazıyı size yaz mevsimini geçirdiğim Cape Town’ın aşırı havalı sörf kasabası Muizenberg’de kaldığım hostelin barında cappuccino’mu içip okyanusu izlerken yazıyorum. Birazdan sörf dersine gideceğim, öğleden sonra ise yoga dersim var. Akşama doğru mangal partisi ve ardından yeni bir barın açılış partisine katılarak günü bitireceğim ve tüm bunlar bana 0 TL’ye mal olacak.

Muizenberg

Peki sıkıcı bir ofis masası başından bu kadar tabiri caizse ‘havalı’ görünen bir hayata nasıl geçiş yaptım? Çok mu zengindim? Zengin olsam sıkıcı bir işte çalışmazdım. Babam mı zengindi? Babam zengin olsa sıkıcı bir işte çalışmazdım. Piyango mu vurmuştu? Nerdeee, zaten biliyorsunuz o işlere de yolsuzluk girmiş, boşu boşuna hayal kurmayın. Zengin koca mı buldum? Çoğu genç hanımımızın hayali olan bu gelecek bana o kadar da çekici gelmiyor. Sponsor mu buldum? O işleri lütfen o kadar kolay zannetmeyin. Yüzbinlerce takipçiniz ve spesifik bir alanınız yoksa sponsor bulmak kolay değil ki zaten sponsorluk para değil, ücretsiz ürün ya da hizmet oluyor genelde. Peki tüm bunları nasıl yaptım, dünya turuna nasıl hazırlandım ve nasıl ekonomik şekilde hayalimi gerçekleştiriyorum? Yeterince merak ettiyseniz hayal kurma, harekete geçme ve gerçekleştirme prosedürünü 3 aşamalı olarak anlatıyorum.

PLAN YAPTIM

Bu dünyadaki en kolay iş söylenmek. Hayat sıkıcı, çoğu çalışmakla geçiyor, hava çok soğuk, yeni bir şeyler yapmaya vaktiniz yok, vaktiniz olsa paranız yok, paranız olsa enerjiniz yok, zaten önümüzdeki yaza planlarınız var, önümüzdeki yaz geldiğinde işler çok yoğunlaşıyor, borç harç belinizi büküyor ve hayaliniz olan molaya, araya hiçbir zaman ulaşamıyorsunuz. Halbuki dünya turu yapmayı çok istiyorsunuz. Öyle mi?

Muizenberg

Şu yazının başında geçmiş hayatımdan biraz bahsettim. Çok yoğun tempolu iş yaşamımdan ve Maslak cehenneminden kurtulup bugünlere gelmemi sağlayan en önemli şey bir gün derin bir nefes alıp karar vermek ve bir plan yapmaya başlamak oldu. Bahsettiğim şey seyahat edilecek rotalarda nereye gideceğiniz gibi bir detay değil, daha basiti. Ne yapmak istiyorum ve ne uzunlukta bir molaya ihtiyacım var? Benim için bu soruların yanıtı çok zor olmadı. Sadece çemberimden ve güvenli hayatımdan sıyrılmak ve yeni yerler keşfetmek, yeni insanlar tanımak istiyordum ve büyük bir molaya birçok yeni anıya ihtiyacım vardı. Bu sebeple zamanlamam 1 sene, planım seyahat etmek oldu. Bu ayrıca kendime vereceğim 30 yaş doğum günü hediyesi olacaktı.

Hiçbir zaman Avrupa ya da Amerika meraklısı olmadım. En basit şekilde öncelikle gitmek istediğim kıtalara karar verdim. Afrika, Asya, Avustralya ve Güney Amerika her zaman görmek istediğim yerlerdi. Öncelikle bunları ele aldım. Ardından plandan Avustralya’yı çıkardım çünkü benim için gerçekçi bir plan olmayacaktı. Avustralya bu kıtalar arasında en pahalısıydı ve eklediğimde seyahat tarihimi epey ileri alacaktı. Buna sabrımın olmadığına karar verdim. Avustralya ve Yeni Zelanda benim için ileri tarihe ayarlanmış hayallerim olarak rafa kalktı. Ve başladım okumaya.

Seyahatin ekonomik planlamasını 3 başlığa ayırdım. Kalacak yer, yeme-içme ve aktiviteler. Uçak biletleri de var tabi ama onu ayrıca hesaplamak gerekiyor çünkü sabit bir fiyatlandırma yok.

Zanzibar

Kalacak yer için günlük 10 dolar limiti koydum kendime. Backpacker hostellerde genelde karşılaşacağınız fiyat bu. Yeme içme için de 10 dolar limiti koydum. Bu aslında yeterli gibi görünmese de 3 öğün dışarıda yemezseniz sorun olmayacak bir bütçe. Yani aylık 300 dolar kalacak yer, 300 dolar yeme içme harcamam olacaktı. Bir de 200 dolar aktivite harcaması ekledim. Yani totalde aylık 800 dolar demek oluyor. 50 dolar da bunlar harici şehir içi yol, diğer ihtiyaç masrafları olarak belirledim ve totalde 850 dolar aylık harcamam olacağına karar verdim. Bu 1 sene için 10.200 dolar demekti. (uçak hariç)

Uçak için de 3 kıtalar arası ve en az 10 kıta içi uçuş hesaplaması yaptım ama bu çok basit ve yanlış çıkacağına size garanti vereceğim bir hesaplama. Bu yüzden yol masrafı kısmını açık uçlu tutabilirsiniz. Ben ortalama 2000 dolar dedim ve toplamda ortalama 12.000 dolar para biriktirmem gerektiğini anladım. (O sıralar dolar çılgın atmıyordu tabi, bunu unutmamak gerek)

Ekonomik planlamayı da yapmamın ardından işi pratiğe dökme vaktim gelmişti ama ona geçmeden önce yazının başındaki hayata nasıl ulaştığımdan biraz bahsetmek istiyorum. Seyahat ederken kalacak yer masraflarınızı azaltacak bazı alternatifleriniz mevcut. Bunlardan en çok bilineni couchsurfing, en az bilineni ise workaway.info. Workaway.info ile ilgili bilgi ve deneyimlerimden daha önceki yazılarımdan birinde bahsetmiştim. Kısaca vaktinizin bir kısmında gönüllü olarak yardım etmenize karşılık size kalacak yer sunan bir sistem ve dünyanın her yerinde bu gönüllülük işlerini bulmanız mümkün. Ben çok şanslıyım ki çok güzel bir backpacker hostelde haftanın 3 yarım günü çalışma karşılığı ücretsiz konaklama, sörf, yoga ve meditasyon dersleri alma şansına sahip oldum. Yaptığım şey ise kahve hazırlamak 🙂 Böylelikle aslında dünyanın her yerinde işime yarayacak bir deneyime de sahip olmuş oluyorum. Kulağa geldiği kadar güzel 🙂

Seyahate çıkmadan önce bunlardan hiçbirini bilmiyordum, hadi yine iyisiniz bunları size anlatan biri var 🙂

PARA BİRİKTİRDİM

Bir gün, bu planların birkaç ay öncesinde ablam ziyaretime geldi. Kendisi ayrıca finans danışmanım ve ekonomi müdürlüğü as kurulu altın üyem olur. Bana paramı çok çarçur ettiğimi, para biriktirmem gerektiğini söyledi. Halbuki varoş bir evim vardı (yanlış anlamayın, varoş evimi çok seviyordum), kirası ve doğalgazına anca param yetiyordu, anca yaşıyordum, neyimden kısacaktım da biriktirecektim? Bana minik minik başlamam konusunda diretti ve o gün maaş hesabımdan kendi hesabına ay başlarında çok ufak bir mebla otomatik havale talimatı verdi. Canım ablam geleceği nasıl görmüş, birkaç ay sonra onu arayıp talimatı 3 katına çıkarttığımı söyledim.

Victoria Falls

Ablamın hesabında para biriktirmek benim çok işime yaradı çünkü kendi hesabımda kalsaydı mutlaka harcayacaktım. Beni disipline eden, kira ya da kredi kartı öder gibi ablama her ay ödeme yapmam oldu. Böylece param birikti de birikti. Asla daha az parayla yaşayamayacağımı söylerken bir de baktım aslında yaşıyormuşum. Her hafta sonu dışarı çıkmazsam, sürekli kendime kıyafet almasam, sigara içmeyi bıraksam (özellikle bu çok önemli), sürekli dışarda yemesem de yaşayabildiğimi gördüm. İmkansız görünen bütçemle aile geçindiren insanlar olduğunu da düşünün. Yani imkansız değil, hayalimi gerçekleştirmek için rutinimi değiştirmek yeterli oldu; daha az tüketmek, daha sağlıklı yaşamak, evde kendime daha çok zaman ayırmak… Kulağa kötü mü geliyor? Bence hiç değil. Benim kaç para kazandığım da önemli değil, hepimizin bir hayat standardı var ve ayın sonunda hepimizin hesabında 1 kuruş para kalmıyor. 3 bin lira kazananın da, 13 bin lira kazananın da. İşte bu noktada para harcamanızı engelleyecek bir disipline ihtiyacınız var. Beni disipline eden ablam oldu. Canım ablam.

Kendinize bir yöntem bulun, dokunamayacağınız bir vadeli hesap olabilir, ailenizden birine para göndermek olabilir, paranızı direkt altın veya dolara çevirmek olabilir. Ne olursa olsun, o paraya dokunamayacağınızdan emin olun 🙂

Seyahat bütçenizi hesaplayın ve her ay düzenli para koyduğunuzda ne kadar zamanda tamamını biriktirebileceğinize bakın. Elinizde bir tarihiniz olsun, bu da motivasyon için çok önemli. Ben tarihimi belirleyip profil fotoğrafımı değiştirmiştim misal. Her baktığımda daha mutlu ve hevesli oluyordum.

Bunun dışında son 1 ay evdeki tüm eşyalarımı sattım. Let Go, Facebook’taki satın alma grubu, Sahibinden.com bu konuda bana çok yardımcı oldu, en çok da facebook grubu. Neredeyse her şeyimi oradan 1 hafta içerisinde satabildim. Tüm kitaplarımı kitaplara aşık babama verdim, tüm kıyafetlerimi yeni işe başlayacak kardeşime bıraktım. Tüm bunların beni ne kadar mutlu ve hafif hissettirdiğini anlatmam inanın çok zor. Bu hayatta sahip olduğunuz hiçbir eşya olmaması hissi çok güzel, canınız istediğinde kaçabileceğinizi biliyorsunuz.

SIRT ÇANTAMI HAZIRLADIM

Artık son 1 ayım. Rotam belli, hep yazı yaşayacağım. Bu rahatlığım nedendi bilmiyorum ama seyahat alışverişimi son aya bıraktım. Dechatlon’dan sırt çantamı, dayanıklı kıyafetlerimi, montumu ve bilimum eşyamı aldım, detayı için yeni bir yazı yazacağım. Çanta hazırlamak başlı başına bir konu çünkü. Şu videoyu yapana kadar bile canım çıktı.

Kısaca sihirli bir değnek yok, zengin bir koca yok, parası yenen bir baba yok. Hayal var, plan var, harekete geçme var. Eğer gerçekten istiyorsanız bunu kendiniz için yapın. Yarın değil, bugün planlamaya başlayın. Bir de çok çalışmayın, çok çalışmak tembelleştirir, eğer konu kendinizse planlarınız konusunda tembel olmayın.

Gazı aldınız mı, o zaman sevgiler, iyi biriktirmeler hehe