3 MADDEYLE BETTY’S BAY

Son birkaç gündür Cape Town’dan uzaklaştım. Sebebi maddi, aşırı derecede fazla para harcadım Afrika’da, dengelemem gerektiği için koylardan birinde bulduğum bir gönüllülük işini kabul ettim. Gönüllülük ile ilgili yazımı okumayanlar için linki burada. Ücretsiz olarak kalıp, bir hosteldeki basit işlere yardımcı oluyorum. Aslında neredeyse çalışmıyorum bile denebilir. Buraya geldiğim için çok da mutluyum. Sağlıklı yaşam konusuna iyice odaklandığım, sağlıklı beslendiğim bir hafta oldu bu. Koşuyorum, yüzüyorum, iyi besleniyorum, iyi dinleniyorum, az alkol alıyorum. Bu kadar basit şeylerin insanı olduğundan daha mutlu hale getirmesi aslında ne kadar mucizevi. Hem sağlığın hem de ruhun için iyi bir şeyler yapmak çok basit bir hareketle başlıyor. Ben de bu koya bunun için, sadece bunun için minnettar olabilirim. Ki ele alınacak daha birçok yanı varken. Şimdi gelelim konumuza.

Betty’s Bay, Cape Town’da, West Coast’ta yer alan, buraların en uzun sahil kasabası olarak ünlenmiş. Genelde Cape Town’da yaşayanların yazlık satın aldığı, huzurlu bir tatil için tercih ettiği bir koy olarak görülüyor. Az insan, çok huzur arayanlardansanız buralar size göre. Cape Town’da bir ay geçirecekseniz 3-4 gününü buralarda değerlendirmenizi tavsiye ederim. Nedenlerim aşağıda, iyi okumalar 🙂

DOĞAL YAŞAM

Aslında bu maddeyi ikiye ayırmak gerek; hayvanlar ve botanik.

Betty’s Bay yüzlerce farklı böcek ve vahşi hayvan türüne ev sahipliği yapan bir bölge. Bir tarafı okyanus diğer tarafı dağlardan oluşan koyun insanları, dalgalarıyla insanı döven okyanusla, herhangi bir yerden çıkagelen börtü böcekle barışçıl bir hayat kurabilmiş. Bunlar dışında esas bölgenin ünü leoparlarından, balinalarından ve penguenlerinden geliyor (en güzellerini en sona bıraktım hehe)

Stony Point Penguin Colony, Güney Afrika’da penguenlerin bir kara parçasında doğal yollarla kolonileştiği 3 bölgeden biri. Merkeze 3.7km uzaklıkta ve etrafı yazlıklarla çevrili. Burada bir yazlığınız varsa sabah uyandığınızda bahçenizi harap etmiş birkaç sevimli penguenle karşılaşmanız çok mümkün 🙂

Stony Point Penguin Colony

Stony Point Penguin Colony

Gelgelelim balinalara. ‘Whale Watching‘ olarak aratıp bulabileceğiniz bu etkinlik öyle hayvanat bahçesine gitmeye benzemiyor. Bazen 5 gün süren bu izleme olayı için emek vermeniz gerekiyor çünkü balinaların ne zaman nereden çıkacağı belli olmuyor. En azından vakti belli, Haziran ayından Eylül ayına kadar süren bir geçiş döneminden bahsediyoruz. Bu tarihler arasında Güney Afrika’da değilseniz şansınızı çok da zorlamayın. Daha detaylı bilgi isterseniz kontakt aşağıda.

Balinalar – Betty’s Bay

Hermanus Tourism Bureau
Tel: +27 (0)28 312 2629
Email: hermanustourism2@hermanus.co.za

Koyun okyanus kısmını bitirdik, gelgelelim dağlık kısmına. Buradaki en belirgin vahşi memeli babunlar. Gerçekten çok büyükler. Ayağa kalktıklarında 11-12 yaşında bir çocuk büyüklüğüne geliyorlar. Ve insanlardan korkmuyorlar, işin korkutucu kısmı bu. Bölgede babunları beslemek kesinlikle yasak, zaten saldırgan oldukları için böyle bir riske girene sadece helal olsun diyebilirim.

Babunlar

En korkuncu en sona sakladım. LEOPARLAR!!!11111

Burada nerede yaşadığı tahmin edilen leoparların bulunduğu yerlerde tek başınıza hiking yapmanız yasak. Zaten manyak mısınız böyle bir riske gireceksiniz. Bu leoparlar acıktıklarında gündüz vakti kıyıya inerek penguenlere saldıracak kadar gözü karalar. Leoparlar şakaya gelmez, I’m just saying.

Geçen sene Haziran ayında bir evin bahçesinde takılan 33 pengueni telef eden leoparın haberi buralarda baya konu olmuş, nasıl olmasın? Dünyanın başka bir köşesinde böyle bir habere denk gelmeniz imkansız.  Haberi şuradan okuyabilirsiniz.

Leopar – Betty’s Bay

Gelelim doğal yaşamın botanik kısmına. Buraların en ünlü parkı, Harold Porter Botanical Garden. 10 hektarlık ekili, 190 hektarlık doğal alana sahip park muazzam bir bitki örtüsü çeşitliliğine ev sahipliği yapıyor. Bahçe içinde hiking alanları da var, bu dünyada en sevdiğim spor bu, o sebeple şiddetle tavsiye ederim 🙂

Harold Porter dışında hiking yapabileceğiniz başka bir nokta daha var; Rod’s Trail. Hiking yapacağınız tepe tam olarak şu:

Rod’s Trail

Çok çok keyif alarak yaptığım bir yürüyüş oldu, manzara inanılmaz zaten, tüm okyanus ayaklarınızın altında. Tertemiz hava, yer yer rengarenk bitki örtüsü, arada ‘lan!’ dedirten sürüngenlerin kıpraşmaları. I love doğa ana.

BAYSIDE BACKPACKERS

Yazının başında bahsettiğim, bir gönüllülük anlaşmasıyla geldiğim ama bir anda çalıştığım yer değil de evim olan bu hostelden bahsetmezsem Betty’s Bay deneyimimi tam olarak anlatamamış olurdum. Burası Olly’nin (Oliver) inanılmaz misafirperverliği ile ünlenmiş, okyanusun hemen dibinde 20 kişi kapasiteli bir backpacker. Genellikle hafta sonları canlanan, haftaiçi lokallerle bira içebileceğiniz, kahkaha atmaktan sandalyeden düşeceğiniz oturma odanız desem abartmış olmam. Buralara gelecekseniz daha iyi nerede kalabileceğinizi ben bilmiyorum. İnanın bilmiyorum:)

Hiç öyle odası şöyle havuzu var demeyeceğim, o bilgileri hostelin sitesinden alabilirsiniz.

Dormların geceliği 160 rent, odalar 500 rent (bölün beşe) ve en önemlisi bira 18 rent!

Bayside Backpackers

Bayside Backpackers

Bayside Backpackers

Bayside Backpackers

Bayside Backpackers

Bayside Backpackers

SANDBOARDING

Öncelikle söyleyeyim herhangi bir board’da deneyimli olmanıza gerek yok. Güneş, rüzgar, kum, board ve siz yetersiniz. 200m yükseklikten kumda board queyfi için Kalahari Çölü’ne gitmeye gerek yok.