Dünya turumun 2. haftasında, yağmurlu bir günde, hostel’deki odamdayım. Geçen hafta sunucumun çökmesinden mütevellit yazdığım yazıyı kaybedince biraz moralim bozuldu. Sonra dedim ki Cansu kökü sende. Zaten memlekette durumlar karışık milletin okuyacak takati yoktu. Ama şimdi hazırım, yağmur hızını artırdıkça daha çok gaza gelerek tam 21 başlık çıkardım.

Hepsini yazar mıyım bilmem, klasik yazılardan da olmayacak çünkü onedio yazarı değilim, her şey biraz fazla duygusal modda ilerliyor. Seyahate çıktım yeni yerler gördüm gibi değil de, yansımamda, insanlarda neler gorüyorum, hasretle nasıl baş ediyorum, gözlerim, aklım ne kadarını görmeye dayanabilir, ben aslında ne yapıyorum, cümle aralarına serpiştirerek güzel güzel ilerleyeceğim.

paje-beach-zanzibar

Paje Beach Zanzibar

Size iyi okumalar, burada hazır yağmur sesi kulaklarımı çınlatacak kıvama gelmişken buranın en güzel doğa olayıyla başlayayım. Karşınızda seyahate başladığım ilk yer olan, doğu yakasındaki Paje ve gönlümü çelen o ilk madde:

1- MED CEZİR

Med Cezir - Paje Beach Zanzibar

Med Cezir – Paje Beach Zanzibar

İlk defa adını ilkokulda gelgit (med-cezir) olarak okuduğum, tamam ama nasıl yani dememe sebep olan, burada gördüğüm anda beni tekrar çocukluk yıllarıma götüren ve tekrar tamam ama nasıl yani dedirten doğa olayı. Yani görünce de bir şey değişmiyormuş şaşkınlık baki kalıyormuş. Okyanusun sahilden kilometrelerce geriye gittiğini ve ardında bir kasaba dolusu anı bıraktığını düşünün. Burada Hint okyanusu bunu bir günde 2 büyük 2 küçük çekilme olarak tam 4 defa yapıyor. Yarım saat içinde hop, bir bakmışsınız Beşiktaş’tan Kadıköy’e kadar olan deniz gitmiş. Ardında yengeçleri, rengarenk deniz kabuklarını, tekneleri, yosun tarlalarını ve daha nice okyanus canlısını bırakarak.

Bilim ay diyor, müslüman allahın takdiri diyor ben de tamam ama nasıl yani demeye devam ediyorum.

Med-ceziri en dramatik şekilde Paje’de görebilirsiniz.

2- KITESURF

Kite Surf in Zanzibar

Kite Surf in Zanzibar

Kitesurf in Zanzibar

Kitesurf in Zanzibar

Paje kitesurf noktası olmasıyla ünlü. buraların en meşhur Kite okulu Zanzibar Kite Paradise. Heyecanı sevsem de canım çok tatlı olduğundan ekstrem sporlarla hiç aram olmadı ama şimdi sizle çok akıllıca bir hesaplama yapalım. Bu sene arkadaşlarımdan kitesurf ile ilgili pek çok fiyat duydum, her şey dahil türkiye’de 7-8 bin liraya 9 derslik seanslar aldıkları gibi. Biraz google’layınca 9000 euro’ları gördüm.

Paje’de kite dersleri 330 dolar arkadaşlar. Pazarlık sünnettendir diyerek 280 dolara indirdiniz diyelim (pazarlık buranın olmazsa olmazı).

Gidiş-dönüş uçak 290 dolar,

Vize 50 dolar.

Hostel 2 hafta 150 dolar,

Yeme içme gezmeye de 250 dolar ekle,

toplam 1020 dolar yani 3300 tl.

Her şey dahil, hint okyanusunda cennet gibi bir sahilde kitesurf öğrenmenin bedeli bu. Değer mi? Kesinlikle.

3- JAMBO

Paje’nin en beklenen günü Cuma çünkü bugün Jambo’da partilemasyon günü. Paje Bölgesi’nin en çılgın partileri Jambo’da gerçekleşiyor. Müzikler ayvalık diskosu tadında. Farkettiğim bir ayrıntı sadece siyahi şarkıcıları çalmaları. Hem turistin hem de yerel halkın katıldığı bu partilerin girişi 10 shiring yani 5 dolar. İçeride içecekler normalin 2 katı fiyatlı oluyor. Şanslıysanız bir de dans gösterisine denk geliyorsunuz. Tost makinemle çektiğim dans gösterisinden bir kuple paylaşıyorum.

                     

Kısaca Zanzibar’da sakin bir tatile başlamak için Paje ideal bir bölge ama Kite yapmıyorsanız 5 günden fazla kalmayın.