Zimbabwe’ye gitmek için en geçerli sebep Victoria Şelalesi ve Doğal Parkı. Şelale ile aynı adı taşıyan bölgenin, yine aynı isimle bir havaalanı var. Ben de bu bölgede hastalıklı, gezmeli, kamplı ve maceralı harika bir 5 gün geçirdim. Bu 5 günün ardından aklımda ve kalbimde kalan notlarla karşınızda Victoria Falls Bölgesi.

Victoria Falls

Victoria Falls

Victoria Falls & Zambezi Natural Park

Unesco Doğal Dünya Miras Alanları arasında yer alan Victoria Falls’a gelmişken asla atlanmaması gereken konu bu muazzam şelaleyi 20’den fazla noktadan ve çeşitli açılardan görebileceğiniz doğal parkı. Çok çok büyük ve çeşitli vahşi hayvanlarla dolu bu ulusal parkı dolaşmaya 1 saat yetmez, bu sebeple gününüzün en azından yarısını bu doğal parka feda edin.

Victoria Falls

Victoria Falls

Biraz teknik bilgi ile gözünüzü doldurursam sanırım daha iyi olacak. 1.7 km uzunluğunda, her dakika 550 milyon litre suyun ortalama 104 metre yükseklikten aşağıya aktığını düşünün. Tabi yağmurlu mevsimde. Parkın girişi 35 dolar. Bana sorarsanız değer, düşünmeden verin.

🦄

A photo posted by cansu elter (@cansuelter) on

Victoria Şelalesi dünyanın 7 harikasından biri. İçeriye girdiğiniz an bunu siz de fark ediyorsunuz. Şelale ve Zambezi Nehri, Zimbabwe ve Zambia’yı birbirinden ayıran bir sınır niteliğinde. Bölgede Afrika’nın büyük 5’inin tamamının yaşadığı söyleniyor ama parkın içerisinde görebileceğinizden şüpheliyim, keza ben görmedim.

MACERA

Victoria Falls heyecanlanmak için doğru yer, keza yapılabilecek sayısız macera sporu bulunuyor. Bunlar arasında bungee jumping, whitewater rafting, helicopter ve micro-light uçuşları, tribal dancing, river boarding, kayaking gibi seçenekler mevcut. Ben river boarding’i denedim. Daha önce Karadeniz’de rafting yapmıştım, daha heyecanlı olduğunu söyleyebilirim, hele ki yüzdüğünüz bölgede timsahlar olduğunu öğrendiğinizde.

Fiyatlar ise biraz pahalı. Ben şanslıyım ki Couchsurfing ile ekstrem sporlara meraklı birinin evinde kaldım. Onun malzemelerini kullanarak ücretsiz bu turu gerçekleştirdik. Normalde fiyatlarla ilgili bilgi vermek gerekirse rafting ve bungee 260 dolar, helikopter uçuşu ve safari 275 dolar civarında.

BÖCEKLER

Afrika’daysanız, hele ki bush diye ifade edilen, ormanın yakınındaysanız alışmanız gereken tek en önemli şey böcekler. Nerede olduğunuz ya da bulunduğunuz yerin ne kadar sıklıkla temizlendiği fark etmez, o böcekler bir şekilde geliyor. Minicik böceğe kıyameti koparan ben, koca koca çeşitli böceklerle aynı yatakta yatmayı öğrendim (şaka yapmıyorum)

Yapmanız gereken yüksek oranda diethyl toluamide içeren bir sinekkovar bulmak. En azından oran %15’in altında olmasın. Türkiye’den götürecekseniz Off Max alın, en etkilisi onu gördüm. Gündüzleri sürmenize gerek yok, bu sinekler geceleri ananızı belliyor. Bu arada sıtmaya dikkat, çok görülmese de %100 bitmiş bir hastalık değil. Bana bir şey olmaz demeyin, Cansu ablanızı dinleyin.

Tüm Victoria Falls seyahatimi 3 dakikada anlatan video aşağıda, izlemeden geçmeyin!