Zanzibar’a gelmeye karar verdiniz. Açtınız booking.com’u, bir baktınız ki 2 yakadaki oteller birbirleriyle yarışıyor. Hangi tarafından seyahate başlayacağınıza karar veremediniz. TIPKI BENİM GİBİ. Neyse ki hayatınızda ben varım ve size hangisinin daha doğru bir tercih olduğunu söylemek için buradayım. Doğru karar sizin nasıl bir tatil istediğinize göre çok değişken. Zanzibar’ın doğusu ve batısı arasında çok ciddi farklar var. Şu an batı yakasında yaşadıkça doğu kısmının daha az Afrika, daha çok tatil olduğunu fark ediyorum. Doğu yakasında sana bir şeyler satmak istemedikçe halk ile çok iletişime geçemiyorsunuz. Batı yakasında ise durum çok farklı. Sokakta yürürken bir dakikada 10 kere selam veriyorsunuz. 2 yaka arasındaki farkları biraz daha netleştirebilmek için aşağıdaki maddeleri çıkardım, sorunuz olursa çekinmeden yazabilirsiniz.

Batı Yakası-Doğu Yakası

Doğu Yakası-Batı Yakası

KUMSALLAR

Ben ki iyi yürürüm, doğu yakasındaki kumsallar kadar beni hiç bir şey yormadı. Doğu yakası sonu bucağı olmayan yumuşacık ve bembeyaz kumlara bata çıka saatler geçirebileceğiniz müthiş güzel kumsallara sahip. Yüksek med-cezir saatlerinde suya girebiliyorsunuz. Aksi takdirde su inanılmaz geri çekiliyor. Konu ile ilgili şuraya detaylı olarak yazdım, onu da okumanızı tavsiye ederim.

Batı yakasına gelince ise durum tamamen değişiyor. İstediğiniz saatte okyanusa girebilirsiniz, med-cezir’in etkileri diğer yaka kadar dramatik değil. Kumsallar o kadar uzun değil ve yerel halkın çoğunlukla spor yapmak için kullandığı yerler (Burada herkes spor yapıyor).

Batı Yakasi-Doğu Yakası

Batı Yakasi-Doğu Yakası

Doğu yakasında kumsallar o kadar uzun ve geniş ki insan görmeniz çok mümkün olmuyor. Batı yakasında kumsal hep dolu, ancak kadınlar değil, erkekler tarafından. (Burası müslüman bir Afrika ülkesi, kadınların büyük çoğunluğu kapalı) Ayrıca güneşin batışı ile kendilerini sahil yolundan suya atıyorlar, kalanlar da izleyip tezahurat ediyor, bu bir tür gelenek haline gelmiş.

Doğu ya da batı fark etmez, su tertemiz, çok berrak. Doğu yakasındaki favori kumsalım ….. , batı yakasında ise Sandbank.

Doğu yakasında batı yakasına nazaran daha çok hırsızlık oluyor. Ama şiddet yok, o açıdan güvenli, hatta en az Barselona kadar güvenli bir yer (hatta eminim Barselona’da daha çok hırsızlık oluyordur).

2 yakada da spor aktivitelerini yapmanız mümkün ama doğu yakasında kitesurf bir merkez haline gelmiş, bir önceki yazıda bu konudan da bahsettim. Kitesurf dışında dalış, şnorkel, yunuslarla yüzme, mavi tur gibi seçenekler var ve bunları her iki yakada da yapabilirsiniz.

GECE HAYATI

Bunu inkar etmeyeceğim konu gece hayatıysa batı yakası doğu yakasını dövüyor.

Doğu yakasında Cuma geceleri Jambo, Pazar geceleri ise Vuvuzela’da güzel vakit geçirebilirsiniz. İki yerin de turistik olduğunu söylemem gerek. DJ performansları ile popüler parçaları dinleyerek sarhoş olup barın üstünde dans ederken geceyi bitirebileceğiniz güzel alternatifler.

Batı yakasında durum biraz değişiyor. 6 degree, Tatu, x, taco gibi güzel alternatifler var. Tatu’da yine DJ ve popüler şarkılar ama farklı bir kalabalık sizi karşılıyor. Daha wild, daha Zanzibar’ı tanıyabileceğiniz bir yer. 6 degree daha yüksek sosyete. x ve Taco grupların canlı performanslarını izleyebileceğiniz yerler. Gerçekten çok eğlenebilirsiniz hatta herhangi bir enstruman çalıyorsanız ya da sesinize güveniyorsanız x’de siz de bu canlı performansa katılabilirsiniz.

RESTORANLAR

Gelgelelim benim gibi boğaz düşkünleri için en önemli maddeye. Öncelikle annemin mantısını çok özledim. Dolmasını da, pilavını da, aslında kırdığı yumurtayı bile çok özledim. Burada yemekler, nasıl diyelim, burada damak tadı biraz farklı. Yenilebilecek en en güzel şey ahtapot, iki yakada da çok iyi yapıyorlar tam referans veriyorum.

Fiyatlar restoranlarda çok fark etmese de doğu yakasında bir alternatifiniz yok. Batı yakasında gidip kilisede 1 dolara koca bir tepsi dolusu yemek yiyebilirsiniz. Ya da yerlisinin yediği minik dükkanlar var. Çok temiz görünmeseler de yaptıklari etin, ekmeğin tadı fena değil, fena bir alternatif sayılmazlar.

Batı Yakası - Doğu Yakası

Batı Yakası – Doğu Yakası

Batı yakasında Hint, Etiyopya, İtalya, dünya mutfaği alternatifleri çok fazlayken doğu yakasında balık dışında çok bir numara yok. Ama dış görünüşü harika bir restoran var, ismi, The Rock. Yüksek gel-gitte okyanusun ortasında kalan, diğer zamanlarda yürüyerek ulaşabileceğiniz çok otantik bir balıkçı restoranı. Fiyatları Zanzibar ortalamasının epey üzerinde, söylemedi demeyin.

Benim size önerim, spor temalı ya da romantik bir tatil için doğu yoğun, daha hareketli bir tatil için batı yoğun bir plan yaparak, her iki yakada da mutlaka kalmanız olacak. Beni okuduğunuz için teşekkkür eder, sevgiler dilerim sevgili okur.