Stone Town Zanzibar’da gece hayatının en hareketli olduğu yer. Beklentilerinizi çok çok yüksek tutmadıysanız gerçekten çok eğlenebilirsiniz. Size gelmeden biraz aşina olun diyerek maddelere ayırarak anlatmaya çalıştım.

Zanzibar Darusselam gibi tehlikeli bir yer değil, gece kadın başınıza sokaklarda dolaşabilirsiniz, hiçbir sıkıntı yok. Hem dini ahlak hem de turiste dayanan ekonomi burayı Afrika’nın en tehlikesiz bölgelerinden biri yapmış.

Yani buralara kadar gelecekseniz, atın kendinizi dışarı ve biraz eğlenin, aşağıdaki maddeler de rehberiniz olsun.

MÜZİK

Stone Town’daki müzik olayını DJ ve live gruplar olarak ikiye ayırabiliriz.

Tatu isimli 4 katlı mekan, DJ eşliğinde popüler müziklerle eğlenebileceğiniz, Zanzibar’ın cakabo gençleri ve malesef hayat kadınlarını görebileceğiniz mekanı. Burada kadınlar geceleri pek dışarı çıkmıyor, çıkana iyi gözle bakılmıyor. Girişi ücretli, 5 dolar ya da 10.000 shiring. Müzik 4. katta, 3. kat bir restoran, 2. kat bilardo turnuvaları yapılan bir bar ve ilk kat dükkanların olduğu bir alan.

2016_1115_20533400

Müzikler popüler disko müzikleri, şanslıysanız barda bir iki dansçı ile karşılaşırsınız keza Afrikalılar inanılmaz güzel dans ediyor.

Living Stone ve Taco canlı grupları izleyebileceğiniz mekanlar. Eğlenmek garanti, müzikler hafif latino.

İnanılmaz DJ setler ya da buranın yerel müziklerini gece hayatında beklemeyin. Buranın yerel müziği sufi ve türk sanat müziği karışımı epey sakin bir tatta. Dinlemek isterseniz Pazartesi günleri Dhow Music Academy isimli mekanda konserler veriliyor.

FLÖRT

Aslında Türkiye’den çok dramatik bir farkı yok (kadınlar için).

Gece zaten yerli kadınlar ortada olmuyor. Buranın yerlisi beyfendiler de tanışmak için minnoş dans hareketleri ile yanınıza geliyor. Türkiye’den farkı ise şu: yanınızda bir erkek olması, sevgili/koca fark etmez, onları hiç ilgilendirmiyor. Bu bir engel olarak asla görünmüyor 🙂

Erkekler içinse tanışabilecekleri tek yerli kadınlar hayat kadınları. Onlar da zaten beyazları kolluyorlar, çekinmeden gelip flört ediyorlar. Duygusallaşmayın ama çünkü bu onların hayatlarını kazanma biçimi.

2016_1115_20522200

Bu arada gece gündüz bar sahil sokak fark etmez, gelip bir eş arayıp aramadığınız illa ki soruluyor 🙂

‘Do you need a company?’

Neredeyse tüm erkekler İngilizce biliyor o sebeple flört etmek isterseniz çok zorlanmayacaksınız.

Kadınların ise çok çok minik bir kısmı ingilizceye hakim.

Bunu da eklemek zorundayım; Nüfusun %4.5’i aids. Yani dikkatli olun.

İÇKİ

Ben biracıyım. Buranın meşhur 2 farklı birası var: Kilimanjero ve Safari. İkisinin de alkol oranı eşit ve tadı güzel. Ama benim ikisi arasında tercihim Safari.

Biralar genelde 4 shiring, yani 2 dolar. Diğer alkoller de çok pahalı değil yani aksırıncaya tıksırıncaya kadar içebilirsiniz 🙂

En tercih edilen kokteyl, fotoğrafta görmüş olduğunuz Caipirinia.

Caipirinha

Caipirinha

Bir de şarapları çok iyi değil ama tüm ithal şaraplar da mevcut.

Tüm bunlar dışında merak ettiğiniz sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa sizi yorumlara alayım. Okuduğunuz için teşekkürler, sevgiler, saygılar efendim.