Zanzibar’ın 2 farklı yüzü var; tropikal iklimin güzelliği, inanılmaz bir doğa, rahat insanlar, harika bir okyanus ve sonsuzluğa uzanan kumsallar bir yanda, susuz köyler, öğretmensiz okullar, sevgiye ilgiye aç çocuklar, hastalıklar ve boş vermişlik diğer yanda. Görünce canınızı yakacak görüntüler için çok uzaklara gitmenize gerek yok. Geçtiğiniz yollar yaşanan fakirliğin izleri ile dolu. Tanzanya fakir bir ülke değil. Darüsselam’a ayak bastığınızda dev binalar ve şehrin merkezi ticaretin olduğu kozmopolit bir yerde olduğunuzu hissettiriyor. Durum böyleyken Zanzibar’da insanların en önemli yaşamsal ihtiyaçlara bile ulaşamaması akıl alır gibi değil.

Öte yanda bu durumu görüp değiştirmeye çalışan insanlar da var. Bu durumu değiştirmek için sizin de yapabilecekleriniz var. Konu sadece nasıl yapacağınızı anlamakta yatıyor.

Afrika’daki fakirlik kader değil, kaynaklar ulaşılabilir. Sürdürülebilir bir yardım ile binlerin hayatına dokunabilmeniz zor değil. Aşağıda gönüllülük yapabilmeniz için 3 yöntem paylaşıyorum. İster giderek, ister oturduğunuz yerden bunu yapabilmeniz mümkün.

Çocukların yüzündeki o mutluluk dolu ifadeyi bir kere dahi olsa görmeyi dünyalara değişmem. Siz de benim gibi düşünüyorsanız aşağıdaki 3 maddeyi mutlaka inceleyin. Hiçbir şey yapmazsanız da en azından etrafınızdakilerle paylaşın. Dünya küçük, hepimiz kardeşiz, birbirimiz için bir şeyler yapmamız gerek. Fakirliğin sebep olduğu ölümlere seyirci kalmak insanın en karanlık tarafı çünkü.

WORKAWAY.INFO

Afrika’ya gelmeden önce kime nasıl yararım olabilir diye çok araştırdım ama yola çıkmadan önce çok da mantıklı bir seçenek bulamadım. Gönüllülük çok ciddi paralar vererek yapabileceğiniz bir nevi turizme dönüşmüş durumda Afrika’da. Bazı şeyleri yolda öğreniyorsunuz. Ben de yolda insanlara sorarak, bir nevi el yordamıyla bu işin olurunu öğrendim aslında.

workaway-info

workaway.info, aslında Zanzibar ya da Afrika için değil, tüm dünyada, nerede olursanız olun size rehberlik edecek bir iyilik ve gönüllülük oluşumu. Binlerce gönüllülük programı nasıl bireylere ihtiyaçları varsa buraya yazıyor ve sizden katılım bekliyor. Google’da arattığınızda yüzlerce euro vererek katılabileceğiniz oluşumlar yerine günde ya bedelsiz ya da 5-10 dolar vererek katılabileceğiniz programlar bunlar. Size vaadleri öğrenmek, öğretmek, bir oluşumun parçası olmanız ve kalacak yer, çoğunlukla da yemek. Sitenin yıllık katılım ücreti var, ben gözden çıkardım ve aldım, zaten hepi topu 25 dolar. (bunu yazarken dolar 3.50’yi görmüştü sayın seyirciler)

Kısaca aklınızda buralara gelmek varsa bence mutlaka bir göz atın. Ben yolculuğa çıktığımdan beri fazla romantiğim. İnsanlara bir faydam olsun peşindeyim, gönül gözüm bayaa açıldı 🙂 Bir kere tadın, deneyimleyin siz de. Workaway elimin altındaki alternatifleri görebilmem için çok iyi bir kaynak.

Bu arada konular temiz sudan organik tarıma, evde eğitimden hayvan bakımına, internet sitesi yapımından pr’da kadar sonsuz çeşitlilikte.

VOLUNTEER UNIVERSAL

Aldığınız duş kadar su için bir köy dolusu insanın neler yaptığını görmek çok koyuyor. Buradan yazmak da okumak da kolay, gidip görmek gerek.

Köylerde genç yaşlı hamile sakat fark etmeden tüm insanlar kilometrelerce yol yürüyerek, içilebilir olmayan bir suyu kuyudan çekiyor ve köye taşıyor. Başka hiçbir şansları olmadığı için de maalesef içiyorlar. Göbeği kocaman olmuş Afrikalı çocuk imajının sebebi bu kirli sular. Aslında göbeği şiş olan bütün o çocuklar hasta.

Volunteer Universal

Volunteer Universal

Türkiye’den bir oluşum bu sorunu çözmek için yaklaşık 3 aydır Zanzibar’da ve çabalarının ilk meyvelerini de almaya başladı. Bu oluşumun adı Volunteer Universal. Kurucuları Ezgi ve Hayri güneş enerjisiyle çalışan bir pompa sistemini köylere kurmayı amaçlıyor. Sistem Boma Köyü’nde denendi ve şu an çok verimli bir şekilde çalışıyor. Su tek sorun değil. Verimli ve sürdürülebilir tarım yöntemleri ve çocukların eğitimi bir sonraki konu başlıkları. 3 ay içerisinde aldıkları yol inanılmaz iyi. Ben de Zanzibar’a gelmişken neler yaptıklarını merak ettiğim için tanıştım onlarla. Ertesi gününde gerçekleşen köy ziyaretlerine beni de davet ettiler. Birlikte gittik, güzel çocuklarla oynadık, pompa sistemini kontrol ettik, birkaç fotoğraf çektik, kokonatımızı içtik, ardından şehre döndük. Köylü mutlu, çocuklar mutlu, biz mutluyduk. Sevgiyi, iyiliği paylaşmıştık. Ne kadar iyi hissettirdiğini burada anlatmak çok zor. İşteki başarılar, yeni bir elbiseye sahip olmak, o çok merak ettiğiniz şehri görmek filan, hepsi boş geliyor o noktada. Bu kadar diyorsunuz, gerçekten mutlu olabilmek bu kadar kolaymış.

Volunteer Universal

Volunteer Universal

Volunteer Universal adı üzerinde, gönüllülük üzerine kurulu, ardında hiçbir markanın olmadığı bir oluşum. Yardımlarla ilerliyor. Siz de gönüllü olmak isterseniz web sitesi veya sosyal medya hesaplarından Hayri ve Ezgi’ye ulaşabilirsiniz.

ÇOCUKLAR

Çok vaktim yok diyorsanız, enerjinizi ve yoğunluğunuzu devamlılığı olan bir gönüllülük işine veremeyecek gibi hissediyorsanız (çok anlaşılabilir ve insani bir durum) ya da örneğin özel bir aktivite için seyahate gelmişseniz (bir ekstrem spor gibi), yine de yapabileceğiniz bir şeyler var. Sadece bir gününüzü ayırın ve bir köyü ziyaret edin. Kimse size neden geldin diye sormaz. Gidin çocuklarla top oynayın, şarkı söyleyin, onlara gitar çalın, saklambaç oynayın, herhangi bir şey yapın. Giderken hediye defter kalem götürün ya da basit bir oyuncak ya da müzik aleti götürün 20-30 tane, ya da resimli hikaye kitabı götürün, onların vakitlerini daha verimli harcayabilecekleri, hayal kurabilecekleri herhangi bir şey. Hiçbir şeyi olmayan bu tatlı veletlerin hayatında inanın çok önemli bir fark yaratırsınız. Tabi bunun için Afrika’ya gitmenize de gerek yok, ülkede zor durumda bir sürü köy / semt var, orada da yapabilirsiniz. Güzel kalpli arkadaşım Cihan Diyarbakır’daki dünya tatlısı çocuklara kaç defa gitti mesela. Facebook sayfasından yaptıklarını görebilirsiniz.

afrika-gonulluluk

Dünya daha iyi de daha boktan da olabilir, bilmiyorum. En azından koca dünyası olan minik beyinlerin bir yerinde karşılıksız sevgi yaratırsak o kadar da cehenneme dönüşmeyebilir diye umuyorum.

Bahsettiğim konularla ilgili daha detaylı soruları olanlar yorumlara gelebilir.

Sevgiyle kalın!