Bu seyahate çıkmadan önce en çok duyduğum soru şu oldu: ‘Ne kadar parayla yola çıkıyorsun?’ Çevremin fakirliğinden mi 🙂 yoksa yüzbinlerce dolarla dünya turuna çıkılması gerektiğı sanrısından mı bilmem, insanların en merak ettiğı konu bu oluyor. Orta halli bir hayat yaşadığımdan hayatım boyunca hep ekonomik tatiller geçirdim. İnsan zamanla nasıl yapılmasi gerektiğini öğreniyor. Özellikle kıtalar arası bir seyahat söz konusu ise ekonomik seçenekler daha önemli hale geliyor. Zanzibar’a geldiğimden beri deneyimlediğim şeyler, öğrendığim yöntemler bana teşekkür edeceğiniz nitelikte 🙂 3 ana yaşamsal konuya ayırdım, buranın zaten hali hazırda fakir bir ülke olduğunu unutmayarak okumanızı isterim.

YEMEK

Bir önceki yazımda restoranlarla ilgili bazı bilgiler vermiştim. Okumanızda fayda var. Şimdi nasıl ekonomik yenir kısmına gelelim. Bunu birkaç defa söylemiştim. Zanzibar’ın mutfağı bizimkine hiç benzemiyor ve damak tatları epey farklı. Öncelikle hostelde kalacaksanız mutlaka ortak mutfağı olan bir hostel seçin. Bu size öğünlerinizin bazılarını kendiniz yaparak dışarda harcamama esnekliğini verecek. Zanzibar’ın her gün açık olan bir pazarı var. Biraz sebze meyve, biraz da bakliyat aldınız mı zaten 2 haftalık bir tatilin 10-15 öğününü kurtardınız demektir.

Burası bir muz cumhuriyeti 🙂 Muz burada çok da pahalı değil, yaklaşık 15 tane orta boy muza 3 TL veriyorsunuz. Ben muz ve kahve ile kahvaltı yapmayı çok severim. Her gün olmasa da çoğunlukla haşlanmış yumurta, muz gibi alternatiflerle kahvaltı yapıyorum.

Bu arada burada filtre kahve bulmak zor. Marketlerde satılan bir instant kahveleri var, ismi Africafe. Tadı enfes, hiç nescafe’ye benzemiyor, ondan almanızı ya da Türkiye’den getirmenizi öneririm. Günde en az 3 defa içtiğim için kahve benim açımdan önemli bir konu.

Buradaki restoranlar turistik ve fiyatlar az çok birbirine benziyor. Restoranların en birinci alternatifi St. Joseph Katedrali. Hafta içleri tadı gayet iyi bir menü çıkarıyorlar ve sadece 1 dolara yiyorsunuz. Bunun dışında yerel halkın yediği, yemeklerin önlerindeki küçük camekan dolaplarda sergilendiği lokantalar var. Uygun fiyatlı yiyecekleri burada da bulabilirsiniz.

ULAŞIM

Zanzibar’da trafik biraz acayip, öncelikle bunu söyleyerek başlamak istedim. Yollar da araçlar da çok hız yapmaya uygun değil ama trafik kuralları hak getire 🙂 Yine de şu ana kadar herhangi bir kaza ile karşılaşmadım.

Dala Dala

Dala Dala

Buranın ulaşım aracı Dala Dala’lar. Bizim minibüslere benziyor ama içi genelde metrobüs gibi kalabalık oluyor. Bu araçları kullanarak istediğiniz yere maksimum 1 dolara gidebilirsiniz. Alternatifleri taksiler ve özel servisler ama ikisini de önermem çünkü tarife en az 25 dolardan başlıyor. Bu arada bence dala dalalarda seyahat etmek çok eğlenceli. Buradaki halkta sinir stres telaş gerginlik bir yerlere yetişme gibi dertler olmadığı için her yere gır gır şamata gidiliyor. Bazı muavinler stand up show yapıyor (şaka değil) ve minibüsteki beyaz siz olduğunuz için herkesin gözü tatlı bir şekilde sizin üzerinizde oluyor. Yani isterseniz milyoner olun, yine de mutlaka bir dala dalaya binin, o ortamı görün.

Ha bu arada araç kiralamanızı tavsiye etmem, polisler ve rüşvet bayaa yaygın çünkü burada. Rahat edeceğim derken tüm paranızı kaptırmayın.

AKTİVİTE

Eğer turlara katılacaksanız buradaki bazı fiyatlar fiks, değişmiyor. Örneğin adalara gidecekseniz pazarlık yapsanız da 30 doları indiremezsiniz, ama PAYLAŞABİLİRSİNİZ. Bu en yaygın yöntem. Kaldığınız hosteldeki diğer gezginlere sorun, beach boylara (size tur satan yerliler) ellerinde hazır bir grup olup olmadığını sorun, bir şekilde başka insanları da ekleyin ve fiyatı paylaşın.

Sandbank Turu

Sandbank Turu

Farklı kumsallara gitmek isterseniz hepsine ulaşım var. İhtiyacınız olan tek şey bir dala dala ve google maps (şehrin offline haritasını indirmeyi unutmayın) Allahtan o kadar kapitalizmin dibine vurmamışlar da kimse kumsala girmek için sizden para talep etmeye cüret etmiyor (allah belanı versin çeşme)

Gece dışarı çıkacaksanız girişler çok pahalı olmasa da ücretsiz olarak girebileceğiniz birçok bar var.

Aman ucuza gelecek diye sokakta içmeyin, burası müslüman bir ülke ve sokakta içmek kesinlikle yasak.

Bir de bonus ekliyorum: Couchsurfing. Nüfusu az olsa da kullanılan bir uygulama. Benim talep gönderdiğim ve beni evinde misafir etmek isteyen 2 kişi çıktı mesela. Günlük en en az 10 dolar karda olmak demek bu.

Sanırım bu kadar, sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz, sevgiler 🙂