Ben taze teyzeyim. Bu yazıda teyze olmak demek şudur budur gibi duvar yazısı sözleri yok. Kendimde fark ettiğim algı ve duygusal değişimden bahsedeceğim. (Ama yaşasın yine de teyze olmak:) )

İşte karşınızda 3 kelimeyle teyze olmanın tanımı:

DEĞİŞİM

Hayat size yeğen verdiyse ondan limonata yapın. Şaka şaka.

Benim gibi 30’lu yaşlarınıza girme kıyısındaysanız hayatla ilgili kafanızı karıştıran onlarca soru var demektir. Gençsiniz ama beklentiler var, bir aile kurmak? Ama daha yapacaklarınız var. Ama zaman da akıp gidiyor. Kim bir kocayı peşine takmak ister? Ya onunla da gezmek güzelse? Kim olacak o koca ve aşık olacak mısınız? Aşk, konu evlilikse önemli mi? Bunca insan aşk ile evliliği karıştırma derken ne demek istiyor? Bir bildikleri var demek ki ama hayat öyle geçer mi? Peki ya ne olacak bu işler güçler? Latte’yi öpücükle vermiyor kimse o zaman çalışmak gerek de bu düzen yanlış. Doğrusunu bulmak gerek, nasıl bulacaksın? Gelecek? Emeklilik sigortası? Ev sahibi olma? Bisikletin bile yokken bunca şey nasıl olacak? Peki ya hayaller? Hah işte kafa mavi ekran verdi geçmiş olsun.

Teyze olmak

Bir gün tüm bu sorular kafanızı kaynatırken ağzından salyalar akan bir şey size bakıp bir ses çıkarıyor. Sonra ellerini uzatıyor. Tutup kaldırıyorsunuz, sonra üzerinize kusuyor. Nedense iğrenmiyorsunuz. Sonra gözlerinizin içine bakıp kahkaha atıyor. Saçınızı çekip, burnunuzu ağzına sokuyor. Biraz yanağınızı tırmalıyor, acısa da çekmiyorsunuz çünkü o iletişimin bitmesini istemiyorsunuz. Yeğeninizin size sevgisini gösterme seramonisine hoş geldiniz.

teyze olmak

Bu andan sonra toplu taşıma araçlarında ağlayan çocuklara eskisi kadar küfretmediğinizi farkediyorsunuz. Ya da Ikea’nın çocuklu ziyaretçiler için ne kadar konforlu olduğunu fark ediyorsunuz. Halbuki en fazla ayakkabı çekeceği almaya giderdiniz. Bir anda sosyal mecralarınız bir ufaklığın istilasına uğruyor, arkadaşlarınız şaşırıyor filan. Aile hissedilir bir şekilde her şeyden daha önce gelmeye başlıyor. Örneğin daha çok ziyaret etmeye başlıyorsunuz. Verdiğiniz sözleri, yaptığınız programları unutuyorsunuz. Çünkü ufaklığı özlüyorsunuz.

teyze olmak

En son sarhoşken salıncak sallanmaya gittiğiniz çocuk parkları uğrak yeriniz oluyor. Çok bilmiş diğer annelere tahammülünüz yüksek oluyor. Yaz tatili planlarınızı bir anda ona göre yapmaya başlıyor, ilk defa denize gireceği anı düşündükçe heyecanlanıyorsunuz. Oyuncakçılara giriyor, HM’in kids bölümünde daha fazla vakit geçiriyorsunuz.

Teyze olmanın değişimini iliklerinize kadar yaşıyorsunuz.

KİRLENMEK

teyze olmak

Bebekler 10 dk’da bir kirleniyor, kirlenirken etrafındakileri de unutmuyor. O kusarsa siz kirleniyorsunuz, yemek yerse siz kirleniyorsunuz, kakasını yaparsa siz kokuyorsunuz, yıkanırsa siz ıslanıyorsunuz ama tüm bunlar onu biraz daha sevmenize sebep olmaktan başka hiçbir işe yaramıyor.

MUTLULUK

teyze olmak

Dedim ya, benim yaşlarımdaysanız hayatta kafanızı kurcalayan bir sürü şey var demektir diye, bunların hepsi dipsiz bir çukur gibi, bir hortumun oluşturduğu girdap gibi sizi içine gömerken bir anda bir misyonunuz, yaşama daha sıkı tutunmak için çok geçerli bir sebebiniz oluyor. Bu sebep 10 kilodan az ama tonlarca mutluluk veren bir yeğen. Siz teyzesiniz, ebeveynleri onu eğitirken, birlikte azabileceği yegane insan siz olacaksınız. Geleceğe hazır olun.

teyze olmak

teyze olmak

teyze olmak

teyze olmak